UPM2W100MHD1TN
Mfr.Part #
UPM2W100MHD1TN
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Stock
195
In Stock :
195
Voltage - Rated DC :
450V
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
6.3mm
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
144mA @ 10kHz
Terminal Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height :
11mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
90mA
Number of Pins :
Capacitance :
10μF
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2005
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2W100MHD1TN
Nichicon UPM2W100MHD1TN
UPM 10μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 90mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can