UPM2W100MHD
Mfr.Part #
UPM2W100MHD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
16mm
Dissipation Factor :
0.25 %
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Leakage Current :
280μA
Radiation Hardening :
No
Height :
11mm
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Ripple Current :
90mA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10μF
Ripple Current @ High Frequency :
144mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2W100MHD
Nichicon UPM2W100MHD
UPM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can