UPM2V3R3MPD
Mfr.Part #
UPM2V3R3MPD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Height :
20mm
Ripple Current :
54mA
Ripple Current @ High Frequency :
86.4mA @ 10kHz
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Diameter :
10mm
Capacitance :
3.3μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
146.2μA
Datasheets
UPM2V3R3MPD
Nichicon UPM2V3R3MPD
UPM 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can