UPM2V2R2MPD
Mfr.Part #
UPM2V2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Ripple Current :
34mA
Leakage Current :
117μA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Height :
15mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Through Hole
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2V2R2MPD
Nichicon UPM2V2R2MPD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can