UPM2V010MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2V010MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
75µA
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
1μF
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
21mA
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
350V
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Height :
12.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
33.6mA @ 10kHz
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Tan Delta :
0.2
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Series :
UPM
Datasheets
UPM2V010MPD
Nichicon UPM2V010MPD
UPM 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 21mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can