UPM2G010MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2G010MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Stock
696
In Stock :
696
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Series :
UPM
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.08mA
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 10kHz
Ripple Current :
17mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Tan Delta :
0.25
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Published :
2015
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Cut Tape (CT)
Length :
12.5mm
Datasheets
UPM2G010MPD1TD
Nichicon UPM2G010MPD1TD
UPM 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 17mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can