UPM2G010MPD
Mfr.Part #
UPM2G010MPD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Stock
890
In Stock :
890
Ripple Current :
17mA
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
12.5mm
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 10kHz
Leakage Current :
80μA
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
2015
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1μF
Datasheets
UPM2G010MPD
Nichicon UPM2G010MPD
UPM 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 17mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can