UPM2F010MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2F010MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
71.5μA
Ripple Current :
19mA
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Polarization :
Polar
Series :
UPM
Life (Hours) :
3000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Published :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Height :
11.5mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Pitch :
3.5mm
Datasheets
UPM2F010MPD
Nichicon UPM2F010MPD
UPM 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can