UPM2AR47MDD1TA
Mfr.Part #
UPM2AR47MDD1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
8mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Tan Delta :
Diameter :
5mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Impedance :
43Ohm
Leakage Current :
0.004mA
Capacitance :
0.47µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
17mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
8mA
Datasheets
UPM2AR47MDD1TA
Nichicon UPM2AR47MDD1TA
UPM 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 8mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can