UPM2A4R7MED
Mfr.Part #
UPM2A4R7MED
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
2.5mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
4.7μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
14.1μA
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
34mA
Height :
11mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Diameter :
6.3mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Through Hole
Tan Delta :
Impedance :
2.8Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2A4R7MED
Nichicon UPM2A4R7MED
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can