UPM2A391MHD
Mfr.Part #
UPM2A391MHD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.08 %
Published :
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Capacitance :
390µF
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Diameter :
16mm
Ripple Current :
1.34A
Impedance :
53mOhm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Leakage Current :
1.17mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
2A @ 10kHz
Height :
35.5mm
Datasheets
UPM2A391MHD
Nichicon UPM2A391MHD
UPM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.34A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can