UPM2A331MHD
Mfr.Part #
UPM2A331MHD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Impedance :
62mOhm
Lead Pitch :
7.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.37A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
330µF
Leakage Current :
990μA
Ripple Current :
1.16A
Ripple Current @ High Frequency :
1.79A @ 10kHz
0.08
Height :
31.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Diameter :
16mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
UPM2A331MHD
Nichicon UPM2A331MHD
UPM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.16A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can