UPM2A271MHD
Mfr.Part #
UPM2A271MHD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
40mm
Impedance :
72mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
843mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.61A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Capacitance :
270μF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Termination :
Radial
Leakage Current :
810μA
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
UPM
Feature :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
12.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPM2A271MHD
Nichicon UPM2A271MHD
UPM 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 843mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can