UPM1V471MHD6TN
Mfr.Part #
UPM1V471MHD6TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
1.01A
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
1.01A @ 120Hz
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Height :
15mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Impedance :
55mOhm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
0.4935mA
Number of Pins :
Ripple Current @ High Frequency :
1.27A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UPM1V471MHD6TN
Nichicon UPM1V471MHD6TN
UPM 470μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.01A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can