UPM1V152MHD
Mfr.Part #
UPM1V152MHD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Stock
4
In Stock :
4
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.575mA
Life (Hours) :
5000 hours
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
5mm
Feature :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Diameter :
12.5mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.14
Tolerance :
±20%
Published :
2007
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Impedance :
24mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.12 %
Height :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.21A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.46A @ 10kHz
Ripple Current :
2.12A
Capacitance :
1500μF
Datasheets
UPM1V152MHD
Nichicon UPM1V152MHD
UPM 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.12A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can