UPM1K6R8MDD1TD
Mfr.Part #
UPM1K6R8MDD1TD
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±20%
Length :
11mm
UPM
Impedance :
2.6Ohm
Tan Delta :
0.08
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
80V
Lead Pitch :
2.0066mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
6.8μF
Leakage Current :
0.01632mA
Ripple Current :
34mA
Datasheets
UPM1K6R8MDD1TD
Nichicon UPM1K6R8MDD1TD
UPM 6.8μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 34mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can