UPM1K561MHD
Mfr.Part #
UPM1K561MHD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL
Stock
24
In Stock :
24
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Leakage Current :
1.344mA
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
35.5mm
Published :
2012
Impedance :
62mOhm
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.64A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount :
No
Wire
HTS Code :
Diameter :
16mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
80V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
560μF
Terminal Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Datasheets
UPM1K561MHD
Nichicon UPM1K561MHD
UPM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can