UPM1J560MPD1TA
Mfr.Part #
UPM1J560MPD1TA
Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Capacitance :
56µF
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
63V
Tan Delta :
0.08
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
yes
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
275mA
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Leakage Current :
0.10584mA
Life (Hours) :
3000 hours
Impedance :
210mOhm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Packing Method :
Ammo Pack
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
275mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Length :
15mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
UPM1J560MPD1TA
Nichicon UPM1J560MPD1TA
UPM 56μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 275mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can