UPM1J121MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1J121MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
15mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Terminations :
2
Impedance :
120mOhm
Diameter :
12.5mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Series :
UPM
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
510mA
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.2268mA
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 120Hz
Capacitance :
120μF
Termination :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
750mA @ 10kHz
Datasheets
UPM1J121MHD6
Nichicon UPM1J121MHD6
UPM 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can