UPM1H821MHD
Mfr.Part #
UPM1H821MHD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Stock
79
In Stock :
79
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
800 µm
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
820µF
Impedance :
36mOhm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.1
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.81A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
1.23mA
Height :
20mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
18mm
Ripple Current :
1.53A
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.54A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Termination :
Radial
Published :
2007
Datasheets
UPM1H821MHD
Nichicon UPM1H821MHD
UPM 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.53A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can