UPM1H561MHD6TN
Mfr.Part #
UPM1H561MHD6TN
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Stock
949
In Stock :
949
Diameter :
16mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.55A @ 10kHz
Series :
UPM
Impedance :
44mOhm
Published :
2015
Capacitance :
560μF
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
1.26A
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
20mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Life (Hours) :
5000 hours
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.27A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Through Hole
Termination :
Radial
Leakage Current :
0.84mA
Datasheets
UPM1H561MHD6TN
Nichicon UPM1H561MHD6TN
UPM 560μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.26A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can