UPM1H2R2MDD
Mfr.Part #
UPM1H2R2MDD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Bulk
Diameter :
5mm
Voltage :
50V
Lead Pitch :
2mm
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Pins :
EAR99
Ripple Current (AC) :
27mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
27mA
Capacitance :
2.2μF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
54mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.1 %
Height :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
4μA
Impedance :
5Ohm
Mount :
PCB, Through Hole
Datasheets
UPM1H2R2MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1H2R2MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, UPM1H2R2MDD pinout, UPM1H2R2MDD datasheet PDF, UPM1H2R2MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1H2R2MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPM1H2R2MDD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can