UPM1H222MHD
Mfr.Part #
UPM1H222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Stock
24
In Stock :
24
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ High Frequency :
2.79A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
2200µF
Dielectric Material :
Aluminium
Feature :
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
2009
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.51A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e2
Lead Pitch :
7.5mm
Diameter :
18mm
Ripple Current :
2.3A
Tan Delta :
0.14
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height :
40mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Impedance :
24mOhm
Leakage Current :
3.3mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPM1H222MHD
Nichicon UPM1H222MHD
UPM 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can