UPM1H221MHD6
Mfr.Part #
UPM1H221MHD6
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Leakage Current :
330μA
Ripple Current :
670mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
220μF
UPM
Voltage - Rated AC :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
80mOhm
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current (AC) :
670mA
Ripple Current @ High Frequency :
920mA @ 10kHz
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
670mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
5000 hours
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
15mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UPM1H221MHD6
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1H221MHD6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, UPM1H221MHD6 pinout, UPM1H221MHD6 datasheet PDF, UPM1H221MHD6 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1H221MHD6 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPM1H221MHD6
UPM 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can