UPM1H121MPD6TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1H121MPD6TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Series :
UPM
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Height :
15mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
755mA @ 10kHz
Capacitance :
120μF
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.18mA
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
435mA
Impedance :
130mOhm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Published :
2007
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.1
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UPM1H121MPD6TD
Nichicon UPM1H121MPD6TD
UPM 120μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 435mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can