UPM1E561MHD6
Mfr.Part #
UPM1E561MHD6
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
420µA
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
860mA
Ripple Current @ High Frequency :
1.06A @ 10kHz
Impedance :
60mOhm
Diameter :
12.5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dissipation Factor :
0.14 %
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
560μF
Termination :
Radial
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
860mA @ 120Hz
Height :
15mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Polar
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Datasheets
UPM1E561MHD6
Nichicon UPM1E561MHD6
UPM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 860mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can