UPM1E151MPD1TD
Mfr.Part #
UPM1E151MPD1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
150µF
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
11.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current :
320mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Impedance :
160mOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Pins :
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UPM1E151MPD1TD
Nichicon UPM1E151MPD1TD
UPM 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 320mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can