UPM1E121MED1TD
Mfr.Part #
UPM1E121MED1TD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Diameter :
6.3mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ Low Frequency :
275mA @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Matte Tin (Sn)
Voltage :
25V
Length :
15mm
Lead Pitch :
2.5mm
Capacitance :
120μF
Tan Delta :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
EAR99
Leakage Current :
0.09mA
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
405mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Impedance :
200mOhm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
275mA
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
UPM1E121MED1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1E121MED1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UPM1E121MED1TD pinout, UPM1E121MED1TD datasheet PDF, UPM1E121MED1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1E121MED1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPM1E121MED1TD
UPM 120μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 275mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can