UPM1E101MED1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1E101MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
245mA @ 120Hz
Packing Method :
Ammo Pack
Impedance :
240mOhm
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Ripple Current :
245mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Height :
15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
370mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Series :
UPM
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
75µA
Lead Pitch :
2.4892mm
Termination :
Radial
Dissipation Factor :
0.14 %
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
UPM1E101MED1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1E101MED1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, Voltage:25V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, UPM1E101MED1TD pinout, UPM1E101MED1TD datasheet PDF, UPM1E101MED1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1E101MED1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPM1E101MED1TD
UPM 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 245mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can