UPM1C820MED
Mfr.Part #
UPM1C820MED
Description
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
39.36μA
Impedance :
420mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
82µF
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Termination :
Radial
Height :
11mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.16
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
155mA
Datasheets
UPM1C820MED
Nichicon UPM1C820MED
UPM 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 155mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can