UPM1C471MPD6
Mfr.Part #
UPM1C471MPD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Stock
2
In Stock :
Impedance :
90mOhm
Voltage - Rated DC :
16V
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Radial
Ripple Current (AC) :
455mA
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
225.6μA
Lead Free :
Lead Free
Height :
15mm
Life (Hours) :
5000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
660mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
615mA
Ripple Current @ High Frequency :
825mA @ 10kHz
Capacitance :
470µF
Number of Pins :
Lead Diameter :
600 µm
Dissipation Factor :
0.16 %
Published :
2004
Voltage - Rated AC :
16V
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UPM1C471MPD6
Nichicon UPM1C471MPD6
UPM 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 615mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can