UPM1C392MHD6TN
Mfr.Part #
UPM1C392MHD6TN
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Stock
481
In Stock :
481
Ripple Current @ Low Frequency :
2.11A @ 120Hz
Ripple Current :
2.06A
Terminal Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
1.872mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
25mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Impedance :
25mOhm
Tolerance :
±20%
2
Packing Method :
Ammo Pack
Tan Delta :
0.22
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
3900μF
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
18mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.35A @ 10kHz
Published :
2015
Datasheets
UPM1C392MHD6TN
Nichicon UPM1C392MHD6TN
UPM 3900μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 2.06A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can