UPM1C271MPD6TD
Mfr.Part #
UPM1C271MPD6TD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Stock
83
In Stock :
83
Leakage Current :
0.1296mA
Tan Delta :
0.16
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
430mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
270μF
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Diameter :
10mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
16V
EAR99
Length :
12.5mm
Termination :
Radial
Wire
Impedance :
140mOhm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Radial, Can
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
2015
Ripple Current @ Low Frequency :
470mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
HTS Code :
Datasheets
UPM1C271MPD6TD
Nichicon UPM1C271MPD6TD
UPM 270μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 430mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can