UPM1C271MPD1TD
Mfr.Part #
UPM1C271MPD1TD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Stock
924
In Stock :
924
Tan Delta :
0.16
Lead Pitch :
3.5052mm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
2015
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Capacitance :
270μF
Tolerance :
±20%
Impedance :
140mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
410mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Pitch :
3.5mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Leakage Current :
0.1296mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
410mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Length :
15mm
Datasheets
UPM1C271MPD1TD
Nichicon UPM1C271MPD1TD
UPM 270μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 410mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can