UPM1C182MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1C182MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
16mm
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Series :
UPM
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1800µF
Lead Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.18
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.53A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
1.7A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
20mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Impedance :
37mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
864μA
Voltage - Rated DC :
16V
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.53A
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
UPM1C182MHD6
Nichicon UPM1C182MHD6
UPM 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.53A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can