UPM1C102MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1C102MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
16mm
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
480μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000µF
Lead Diameter :
800 µm
Height :
15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Dissipation Factor :
0.16 %
Ripple Current :
1.09A
Ripple Current @ High Frequency :
1.27A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
UPM
Impedance :
55mOhm
Datasheets
UPM1C102MHD6
Nichicon UPM1C102MHD6
UPM 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can