UPM1A681MPD6TD
Mfr.Part #
UPM1A681MPD6TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.204mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
825mA @ 10kHz
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Ripple Current :
635mA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polar
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
680μF
Ripple Current @ Low Frequency :
685mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
90mOhm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
15mm
Datasheets
UPM1A681MPD6TD
Nichicon UPM1A681MPD6TD
UPM 680μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 635mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can