UPM1A681MPD1TD
Mfr.Part #
UPM1A681MPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Stock
43
In Stock :
43
Ripple Current @ Low Frequency :
660mA @ 120Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
795mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
680μF
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
2009
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
660mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.19
Lead Pitch :
3.5mm
Height :
20mm
Impedance :
85mOhm
Polarization :
Polar
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UPM1A681MPD1TD
Nichicon UPM1A681MPD1TD
UPM 680μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 660mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can