UPM1A562MHD6
Mfr.Part #
UPM1A562MHD6
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Diameter :
18mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
yes
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
2.44A @ 10kHz
Ripple Current :
2.1A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Leakage Current :
1.68mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Impedance :
24mOhm
Height :
25mm
Capacitance :
5600µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
e3
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
2.19A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Datasheets
UPM1A562MHD6
Nichicon UPM1A562MHD6
UPM 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can