UPM1A471MPD6
Mfr.Part #
UPM1A471MPD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Stock
125
In Stock :
125
2
Ripple Current (AC) :
475mA
Height :
12.5mm
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
600 µm
Number of Pins :
2
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
670mA @ 10kHz
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
130mOhm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
10mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
475mA
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
470µF
Leakage Current :
141μA
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
535mA @ 120Hz
Published :
2009
Dissipation Factor :
0.19 %
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage :
10V
Datasheets
UPM1A471MPD6
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1A471MPD6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:10V, UPM1A471MPD6 pinout, UPM1A471MPD6 datasheet PDF, UPM1A471MPD6 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPM1A471MPD6 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPM1A471MPD6
UPM 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 475mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can