UPJ2A1R5MDD1TD
Mfr.Part #
UPJ2A1R5MDD1TD
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
17mA
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
1.5μF
Published :
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
35mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Impedance :
10Ohm
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
2.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPJ2A1R5MDD1TD
Nichicon UPJ2A1R5MDD1TD
UPJ 1.5μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 17mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can