UPB2E391MRD
Mfr.Part #
UPB2E391MRD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Length :
50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Feature :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.15
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
5.86mA
Ripple Current @ High Frequency :
2.3A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Tape
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
2
Ripple Current :
1.15A
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
22mm
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UPB2E391MRD
Nichicon UPB2E391MRD
UPB 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.15A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C 10.0076mm Radial, Can