UPB2C101MHD1TN
Mfr.Part #
UPB2C101MHD1TN
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Diameter :
16mm
Capacitance :
100μF
Feature :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminum
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
25mm
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
UPB2C101MHD1TN
Nichicon UPB2C101MHD1TN
UPB 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can