UPB1V471MPD1TD
Mfr.Part #
UPB1V471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
7000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Height :
20mm
Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
HTS Code :
Polarization :
Polar
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Published :
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
350mA
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UPB1V471MPD1TD
UPB 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 350mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can