UPB1H2R2MDD1TD
Mfr.Part #
UPB1H2R2MDD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
2.2μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
15mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
15mA
Polarization :
Polar
Length :
11mm
Life (Hours) :
5000 hours
Series :
UPB
Voltage - Rated :
50V
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ High Frequency :
24.75mA @ 100kHz
Datasheets
UPB1H2R2MDD1TD
UPB 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 15mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can