UPB1H221MPD1TD
Mfr.Part #
UPB1H221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
235mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
2
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
305.5mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current :
235mA
Published :
Length :
16mm
Life (Hours) :
7000 hours
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
220μF
Datasheets
UPB1H221MPD1TD
Nichicon UPB1H221MPD1TD
UPB 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 235mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can