UPB1H220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPB1H220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
40mA
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
UPB
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
Lead Pitch :
2mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packing Method :
Tape
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
11μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Height :
11mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
5mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Datasheets
UPB1H220MDD
Nichicon UPB1H220MDD
UPB 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can