UPB1E470MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPB1E470MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminum
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Series :
UPB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ High Frequency :
90.75mA @ 100kHz
Ripple Current :
55mA
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Length :
11mm
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
47μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Published :
Datasheets
UPB1E470MDD1TA
UPB 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can