UPA1V391MPD1TD
Mfr.Part #
UPA1V391MPD1TD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Stock
18
In Stock :
18
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current :
1.22A
Capacitance :
390µF
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
1.22A @ 100kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
915mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.12 %
Published :
2015
Diameter :
8mm
Length :
20mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Impedance :
44mOhm
Datasheets
UPA1V391MPD1TD
Nichicon UPA1V391MPD1TD
UPA 390μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.22A 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can