UPA1V222MHD6
Mfr.Part #
UPA1V222MHD6
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Capacitance :
2200µF
Life (Hours) :
5000 hours
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.64A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tan Delta :
0.14
Impedance :
25mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Length :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.244A @ 120Hz
Diameter :
18mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
2.244A
UPA
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Packing Method :
Tape
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Leakage Current :
2.31mA
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
35V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UPA1V222MHD6
Nichicon UPA1V222MHD6
UPA 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.244A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can